Ege Üniversitesi “Yerli Otomobil Projesi” için kolları sıvadı
 

     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Yerli Otomobil Projesine” İzmir’den en hızlı desteği veren Ege Üniversitesi kolları sıvadı. Yerli otomobil projesine destek sunabilecek Ege Üniversiteli akademisyenler Rektör Prof. Dr. Necdet Budak başkanlığında düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

 
Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi’nin alt yapısı ve bilimsel birikimi ile yerli otomobil projesine destek vermeye hazır olduğunu söyledi. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, yerli otomobil üretimi icin İzmir’in üniversite ve yerel dinamiklerini harekete geçirmek için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade ederek “Yerli otomobil için Türkiye’de yatırımcılar  ortaya çıktı. Bu durum ülkemiz için gurur kaynağı. Şu anda yer seçimi gündemde. Tabiki de yatırımcılar en uygun en ekonomik ili  seçeceklerdir. Ancak İzmir’in bu noktada pek çok avantajı bulunuyor. Öncelikle İzmir’in  lojistik avantajıların yanında bir liman kenti olması ve ulaşımın diğer kentlere göre daha kolay olması öne çıkan yönleri. Aynı zamanda otomotiv sektörünün ağırlıklı olduğu Marmara Bölgesi sanayi anlamında ciddi bir sıkışmışlık  içerisinde. İzmir’in bir diğer avanatajı  ise bir turizm kenti olması. Tüm bu özellikleri ile İzmir ciddi bir üs olabilir. Aynı zamanda İzmir’in akademik anlamda ciddi bir alt yapısı da var. Devlet üniversiteleri var. Bunlardan birisi de üniversitemiz. Biz Türkiye Cumhuriyetinin dördüncü sırada kurulan üniversitesiyiz. Eğitim hizmeti ve bilim üretmenin yanında İzmir’e, Ege Bölgesine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla da kurulmuş bir üniversiteyiz.  Bu misyonumuza uygun olarak yerli otomobil çalışmalarına katkı sağlamak ve bilimsel olarak öncülük etmeyi istiyoruz’’ şeklinde konuştu.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN EGE ÜNİVERSİTESİ’NDE KOMİSYON KURULDU    Ege Üniversitesi olarak bir komisyon oluşturduklarını söyleyen Rektör Prof.Dr. Budak, İzmir’de yerli otomobil konusunda bir birliktelik ve kamuoyu oluşturulmasına katkı vereceklerini söyledi.